top of page

Saveti za negu beba u prvim mesecima života.

Updated: Apr 10, 2020






Jedan od najuzbudljivijih trenutaka  života je kada se majka i otac vraćaju kući iz bolnice sa svojom bebom. Vodite brigu o svojoj bebi i ne žurite da stvarate rutinu. Sa ovim procesom, možete početi tako što ćete uvesti u svoj dom vašu bebu. Od sobe do kuhinje, predstavljanje cele kuće će biti zanimljivo iskustvo za vašu bebu i vas.
 Od prvog dana ćete iskusiti mnoge stvari kao što su dojenje, spavanje, menjanje pelena, kupanje, briga o koži vaše bebe, red spavanja, itd...

Na šta treba obratiti pažnju, i kako postupiti?


 
 Šema dojenja:
 
Dojenje je neredovno u prvim danima, a beba treba dojiti kad god želi. Idealno je da dojite sa obe dojke na jednake periode. Međutim, to se ne dešava uvek. Ako beba doji jednu dojku odjednom, sledeći put je potrebno dojiti sa druge. Pošto je prvih 10-12 dana proces sazrevanja majčinog mleka, potrebno je često dojiti i ne pratiti sat. Nakon desetog dana, majčino mleko sazri. Beba dobija vodeni deo iz mleka u prvih 5 minuta dojenja a dostiže deo mleka koji sadrži masti za 10-15 minuta. Ovo mleko izaziva osećaj zasićenja u bebi. Zato nekad može biti dovoljno da doji samo jednu dojku. Normalno je da dojite bebu oko 10-12 puta dnevno. Nije potrebno davati vodu bebi koja doji. Dodatnu hranu, kao što je voćni pire i krem, treba dati nakon 6 meseci uz odobrenje svog lekara.


Učestalost stolice i urina:
  
Vaša beba ima veliki broj stolica u prvom mesecu (6-8 puta dnevno). Bebama koje doje stolica je uglavnom kremaste teksture. Prva stolica vašeg deteta podseća na talog kafe i izrazito je crne boje. Ovakav izgled stolice ne predstavlja razlog za brigu - ona se sastoji pretežno od plodove vodice, sluzi i ćelija kože. Ona nema snažan miris, ali je lepljiva i teško se pere. Beba koja se hrani isključivo majčinim mlekom proizvodi žućkastu stolicu. Ponekad može biti i zelenkasta. Uz to, nema jak miris. U privim danima beba mora urinirati najmanje 6-8 puta dnevno. Ovo ukazuje da je ishrana dovoljna. Posle mesec ili dva, beba takođe može da se isprazni svaka 2-3 dana, što je normalno.


Promena Pelena:
 
Često menjajte bebinu pelenu. Promenite pelenu bebe ako je prljava pre hranjenja ili ako je beba nemirna. Prehrana će povećati rad creva; zato ćete možda morati da promenite bebu i nakon hranjenja. Prve mokre dane bebu možete obrisati sa toplom vodom i pamukom ili oprati je ukoliko je jako prljavo. Spremne maramice će takođe biti praktične za izlazak i na vaša putovanja. Detetova koža je vrlo osetljiva. Ako vlažna ili prljava tkanina ostane dugo vremena (3-4 sata), to će izazvati osip. U ovom slučaju, kremu za pelenski osip možete naneti na kožu bebe. Imajte na umu da devojčice treba da se čiste od prednjeg dela prema nazad.


Briga o pupčanoj vrpci:
  
 Pupak i njegova okolina moraju ostati  čisti i suvi. Većina pedijatara   više ne preporučuje čišćenje pupčane vrpce. Ako je Vaš lekar preporučio,   obrišite pupčanu vrpcu 2-3 puta dnevno alkoholnim pamukom ili je operite  pod   tekućom vodom, a zatim osušite područje gde se nalazi pupčana vrpca. Obavezno  ostavite pupak izvan pelene. Pupčana vrpca obično pada za 7-14   dana. Normalno je da nakon pada pupak bude ružičaste boje. Nemojte   kupati bebu na dan kada pupčana vrpca padne. Sledećeg dana možete okupati svoju bebu. 
  
 
 Kupanje Bebe:
 
Možete okupati bebu 1 dan nakon pada pupčane vrpce. Možete kupati svoju bebu svaki dan. Trebalo bi da testirate temperaturu vode potapanjem unutrašnjosti vaše ruke. Ispiranje kože nakon kupanja je izuzetno važno. Sapun može iritirati kožu bebe zato treba bebu oprati posebnim šamponom za bebe. 


Nega kože:
 
Koža beba je vrlo osetljiva. Zato, losioni i ulja za bebe koje ćete koristiti trebaju biti pogodni za novorođenče. Nakon kupanja možete koristiti dečji losion ili dečje ulje za masiranje bebe. 


Nega noktiju:
 
Možete seći bebine nokte sa specijalnim aparatom za nokte za bebe. Beba može ogrebati sloj rožnjače lica i očiju izduženim noktima. Kada to radite dok je beba budna treba da imate nekog pored sebe da vam pomogne  ili možete da odsečete nokat bebe dok spava. 
 

Kijanje i štucanje­:
 
Kijanje je odbrambeni refleks, kojim se iz nosne duplje izbacuje prašina, strano telo i sl.Štucanje je odraz stimulacije dijafragme disajnih mišića.
Ako beba štuca treba je dojiti na kratke vremenske periode, tako će ovaj refleks polako nestati.


Položaj Bebe:
 
Možete položiti bebu na leđa, okrenuti glavu u stranu ili je staviti u bočnom položaju, gde će biti poduprta iza leđa pokrivačem da se ne bi prevrnula. Prema rezultatima nedavnih istraživanja, spavanje na leđima je najsigurniji način leženja. Međutim, ako beba posle obroka nije podrignula onda se preporučuje da se beba položi bočno uz to da bude poduprta prekrivačem iza leđa. Takođe preporučuje se da se bebin položaj menja u toku dana, više puta.Što se tiče položaja spavanja potrbuške u prvim mesecima je dozvoljeno SAMO ukoliko dok beba spava u tom položaju ima nadzor roditelja. Ukoliko je beba budna možete je staviti u potrbuškom položaju jer ovaj položaj pomaže da se ojačaju kosti ruke i vrata. Međutim ponovo naglašavam da dete dok je u ovom položaju mora imati roditeljski nadzor. Nemojte koristiti jastuke i  jorganepunjene perjem. Pokrijte bebu do nivoa grudi, ali ne povlačite do glave ili na glavu. Nemojte pregrejati bebu i meke igračke ne ostavljajte u krevetac. Kad završite igranje sa bebom sklonite igračke.


Sobna temperatura:
 
Vašoj bebi će biti udobno na sobnoj temperaturi koja je i vama odgovarajuća. Za bebe koje nisu rođene pre vremena; 21 stepen je pogodan. Ako koristite klima uređaj, možete zadržati bebu u sobi, pod uslovom da klima nikako ne duva direktno na bebu.  Zapamtite, bebi neće biti odmah hladno ukoliko se otvore vrata ili prozori u prostoriji koja nije hladna. Pregrijavanje uzrokuje smanjenje volje za hranom i dolazi do učestale pospanosti. Ako su bebine ruke i nos hladni, temperatura okoline je neadekvatna. U tom slučaju možete proveriti telesnu temperaturu bebe. Ukoliko dodje do ove situacije bebu treba zagrejati tako što ćete je pokriti pokrivačem.
 



Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page