top of page

Bebin san. Zašto se bebe bude često?



Verovatno se pitate  zašto se bebe toliko često bude noću kada odrasli mogu da spavaju sa takvom lakoćom? U ovom postu objašnjavam nauku koja se krije iza sna kako bi vam pomogla da bolje shvatite bebino spavanje. 

Od dubokog sna, do faze u kojoj se sanja, spavanje je od vitalnog značaja za telo i um. Svaka faza sna igra drugačiju ulogu u pripremanju vašeg organizma za dan koji sledi. Postoje dva glavna tipa sna; REM (faza naglih pokreta očiju) i ne-REM.
 
Ne-REM spavanje;
 
Ne-REM spavanje verovatno je najbliže onome što obično smatramo snom. Oči su nam potpuno mirne, mirno ležimo, sa pravilnim ritmom srca i disanjem. Ovo je period sna koji obnavlja i osvežava telo i mozak. Ovaj san se takođe razvija u tri faze:
 
1.Pospanost (prelazak u stanje spavanja) - Ovo je polusvesno stanje i traje otprilike 5 minuta.
2.Lagani san – ova faza traje od 10 do 25 minuta. Ovo je period u kojem spavate, ali lako se budite ako neko pozove vaše ime ili vas dodirne (u slučaju kod beba, promena mesta u toku ove faze spavanja dovešće do toga da se vaše dete probudi).
3.Dubok san - ovo je period u kojem spavate veoma duboko i dobijete najviše koristi za osvežavanje uma i tela. Ovo je vreme kada biste mogli da premestite svoje dete iz kolica do kreveta, a da se ono ne probudi.
 
REM san;

REM spavanje je kad sanjamo! To je aktivno stanje u kome se broj otkucaja srca, krvni pritisak, respiratorni protok i dotok krvi u mozak povećavaju i fluktuiraju nepravilno.
----------------------------------------------------------------------- 

Dakle, sada kada znate malo nauke iza sna, da saznamo zašto se bebe toliko često bude!
 
1. Odrasli troše oko 85% svog sna u ne-REM snu (restorativnom), dok bebe provode oko 50% svog sna u ne-REM snu.
To znači da su u fazi spavanja osetljiviji na promene koje se dašavaju oko njih i lakše se bude.

2. Dok ciklus spavanja odraslih traje oko 90 minuta, ciklus spavanja kod beba traje samo oko 45-60 minuta.
To znači da bebe prelaze iz laganog u duboki san, a zatim nazad u lagani san u kraćem vremenskom periodu, a kada se dete vrati u fazu laganog sna, lako ga je uznemiriti i lakše ga je probuditi.
 
3. Tokom kratkih “cimanja” između faza sna, dok su odrasli ljudi naučili da neprimetno prelaze na sledeći ciklus spavanja, tj. da u slučaju prekida sna ponovo lako zaspu, bebama će možda trebati pomoć “asocijacije” da zaspi ponovo (tj. dojenje, ljuljanje, paljenje svetla, zvuk itd.).
 
Ako nedostaju gore navede “asocijacije” za spavanje, bebe mogu imati poteškoća da zaspu ponovo i samim tim probude se tražeći istu “asocijaciju” spavanja.  Ovo je jedan od glavnih razloga zašto želimo da  naviknemo bebu da samostalno zaspi i da ima zdrav san.


Vidite li razliku? Bebin ciklus spavanja mnogo je drugačiji od ciklusa spavanja odraslih i bebe dolaze u fazu "budnosti" mnogo češće od odraslih. Dok se ciklusi spavanja kod beba ne razviju do granice kao što je slučaj kod odraslih ljudi, možete očekivati da će se vaše dete češće buditi.
-----------------------------------------------------------------------
Savete koji će vam pomoći  da bolje razumete razloge budjenja vaših  beba (od novorođenčadi do male dece) tokom noći, možete pročitati u sledećem članku "Razlozi bebinog budjenja tokom noći".

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page