Razlozi bebinog budjenja tokom noći.
- Msr Mejra Gusinac
- May 2, 2020
- 2 min read

*Novorodjene bebe (od rodjenja do 16-e nedelje);
Novorodjenče se budi više puta preko noći iz dva glavna razloga.
1. Moraju da jedu. Dok su neke bebe u stanju da spavaju duže već u 2-3 nedelji života, mnoge druge bebe će se buditi često preko noći, jer njihovim još uvek nezrelim telima je potrebno često unošenje mleka da bi regulisalo nivo insulina. Takođe, tokom perioda brzog rasta, novorodjenče može da ne bude u stanju da unosi potrebnu količinu kalorija ukoliko ne jede vrlo često, i danju i noću. Srećom ti skokovi rasta obično prolaze u roku od nekoliko dana, ali roditeljima to može izgledati kao poces bez kraja.
2.Novorodjenče se može buditi stalno noću, jer njegov/njen mozak još nije regulisao svoju sekreciju melatonina kako bi dete imalo stalni period budnog stanja (tokom dana) i duge periode sna (preko noći). Srećom, jedan siguran način "borbe" protiv oba ova problema je osigurati da od 7 sati ujutru do 19 sati uveče vaše novorođenče ne drema tokom dana duže od 120 minuta u jednom intervalu.
Ako vaše novorodjenče spava duže od 2 sata tokom dana u jednom intervalu, probudite ga i jednom kada ga probudite, nahranite ga dok radite sve što je u vašoj moći da bebine oči budu otvore tokom hranjenja. Zatim ih držite budnima do 50-60 minuta, a nakon toga posmatrajte znake pospanosti (trljanje očiju, zagledanje u daljinu, smanjeni pokreti ) i stavite ih da spavaju ponovo. Ako beba spava manje od 2 sata, jednostavno ih nahranite kad se probude, jer da bi tokom hranjenja beba uzela dovoljnu količinu hrane ne treba da je pospana. Što je novorođenče mlađe, sprovodjenje ovih sugestija će biti teže, ali nastavite sa pokušajima jer kako vaše bebe rastu, stvari će postati lakše.
Ograničenje svakog dnevnog sna na ne više od dva sata i obezbeđivanje učestalih obroka tokom dana, pomoći će bebi da neprekidno spava duže preko noći.
*Bebe (od 16-e nedelje do 18 meseci);
Ako se vaše dete noću često budi, verovatno je zato što je sazrelo u model spavanja u kome se budi svaki put kada završi jedan ciklus spavanja i započne sledeći. Ovako sve bebe starosti od 4 meseca i više spavaju noću, a ako vaše dete još uvek nije naučilo da zaspi preko dana i noću 100% bez upotrebe “asocijacija” za spavanje, to znači da još uvek ne poseduju set veština da se sami uspavaju kad se normalno probude preko noći. Dok ne nauče veštinu samostalnog sna, pozvaće vas za pomoć (plačući) da ga uspavate (dojenjem, ljuljanjem itd.) kad god se probude preko noći.
*Toddler (18 meseci i stariji);
Kao i novorodjenčad, i deca će se uvek buditi dok završe jedan ciklus spavanja i započnu sledeći. Dok vaše dete raste i postepeno uči da spava samostalno, bez “asocijacija” za dremanje i spavanje, videćete da će lakše povezivati cikluse spavanja preko noći bez budjenja (kao što to čine odrasli).
Comments