Bebina stolica.
- Msr Mejra Gusinac
- Apr 22, 2020
- 4 min read
Updated: Apr 23, 2020

Znate da ste mama kada vam boja bebine stolice postane toliko bitna da stalno proveravate da li je boja stolice tipična ili ne, tako da je u redu osećati se nesigurnim.
Stolica bebe se razvija kako ona raste i počinje da jede ili pije. To znači da se i boja i tekstura njihove stolice takođe može promeniti.
Stolica crvene boje:
Videti crvenu boju u bebinoj peleni dovoljno je da alarmira bilo koju mamu, ali postoje i različiti uzroci crvenih stolica. Jedna od njih je i hrana koju bebe jedu. Ukoliko vaše dete ima u ishrani cveklu ona može dovesti do crvene stolice.

Zelene boje stolica:
Znate li da je jedna od prvih bebinih stolica ne samo tamnozelena već i crna? Čak može ličiti na katran ili motorno ulje! Ima jedinstveno ime: mekonijum. Bebe nemaju najbolji rad probavnog sistema do trenutka kada se rode zbog toga se ne daje čvrsta hrana pre nego beba napuni 6 meseci. To ne znači da nemaju funkcionalan probavni trakt kada su u materici. Do kraja 13. nedelje trudnoće, fetus već ima kompletan probavni sistem. Ovim se aludira da bebe zapravo mogu da vrše nuždu dok su u stomaku medjutim u većini slučajeva radije čekaju dok ne izađu na svet. I to nije sve. Bebe imaju tendenciju da jedu gotovo sve što mogu obuhvatiti rukama, tako da dok su još uvek u materici mogu se hranititi amnionskom tečnošću, žučnim pigmentima i masnim kiselinama.

Amnionska tečnost ili plodova voda štiti bebu od spoljašnjih povreda, udaraca i buke, omogućava joj slobodne pokrete, prozirna je i žućkasta. Zbog ovoga bebina prva stolica, mekonijum izleda tamno i jakog je mirisa.
Beba može izlučiti ovu vrstu stolice u roku od 24 do 48 sati nakon rođenja. Zelena stolica se takođe može pojaviti iz sledećih razloga:
Prelazno - Mekonijum nije stolica koja se stvara zbog dojenja ili hranjenja formulama. Ipak, zelena stolica je poznata u ovom slučaju kao prelazna stolica i često se vidja u toko uprvih dana dojenja bebe.
Preopterećenje mlekom - Prekomerna količina i konzumiranje majčinog mleka može rezultirati problemima u gastrointestinalnom traktu. To je takođe još jedan mogući uzrok zelene stolice kod novorođenčadi.
Lekovi - Neki lekovi koje mama ili dete uzimaju mogu imati nuspojave poput zelene stolice. To je zato što oni mogu podstaći probavni sistem da pokrene rad creva brže nego što bi trebalo.
Gvožđe - Ako je bebina ishrana bogata gvožđem, možda ćete videti tamnozelenu stolicu. To se dešava kada bakterije iz creva reaguju na mineral.

Stolica bele boje:
Boja stolice kod beba može doći do krajnosti a to je onda kada stolica bebe bude crne boje (ugalj crne) i vodene-kremaste teksuture ili bele boje. Retko se dešava da bebe (pa čak i odrasli ljudi) imaju stolicu bele boje. Ista stvar odnosi se i na bledo sivu ili stolicu žute boje a tvrde teksture. To može značiti da njihov probavni sistem ne radi ispravno ili jetra stvara manje žuči nego što bi trebala.
Da budemo precizni, moguće je da dolazi do blokade žučnog sistema. To je mreža creva ili kanala koji povezuju žučni mehur i jetru. Suprotno onome što neki veruju, jetra ne prestaje da proizvodi žuč, ali žučna kesica ga skladišti sve dok ne bude spremna za upotrebu. Kada jedan od kanala koji dovode do njega ne radi pravilno zbog začepljenja, žučni mehur neće biti u stanju da ga skladišti i izluči. Telo ne može dovoljno dobro probaviti masne kiseline. Žuč može da stolicu učini žutom ili smeđom. Ako boja nije tako živa, moguće je da je problem u žučnom sistemu. Jedno od najčešćih medicinskih stanja koje to iskazuje je bilijarna atrezija, koja je urođena. Beba može izgledati zdravo tokom prvog meseca dok se ne pojave primarni simptomi. Oni uključuju nagli i brzi gubitak težine, razdražljivost i žuticu (požutanje kože i očiju).
------------------------------------------------------------------------------
Stolica crne boje:
Mekonijum ponekad može biti čisto crn. Medjutim ako stolica nastavi da bude crne boje nakon prvih nekoliko dana nakon rodjenja to već može da predstavlja problem.
Beba koja doji može imati stolicu crne boje iz par različitih razloga.
Prvi je da su verovatno progutali krv koja nastaje kada su bradavice majke napukle ili suve. Dešava se da tokom dojenja ponekad beba jako ugrize bradavice i time izazova krvarenje.

Stolica žute (senf) boje:
Ako isključivo dojite svoju bebu, velike su šanse da će njihova stolica biti žute boje – tačnije senf žute. Ponekad je lepljiva u obliku malih semena ili tečna; majke to mogu shvatiti kao da je proliv kod novorođenčadi. Mnogi doktori, međutim, smatraju žutu zajedno sa zelenom i smeđom, normalnom bojom dečije stolice sve dok novorođenče nema druge simptome.

Zašto bebe ipak imaju žutu stolicu? Sve je zbog žuči.
Kada beba jede hranu (ili, u ovom slučaju, pije mleko), neprobavljena hrana putuje od usta do stomaka. Zatim se kiseline razgrađuju na različite komponente. Digestirana hrana tada putuje dalje tamo gde nailazi na žuč. Žuča je zeleno-žuta supstanca koju luči jetra. To je esencijalna probavna tečnost jer pomaže u razgradnji masnih kiselina prisutnih u hrani kao što je majčino mleko.
Digestirana hrana tada prelazi u tanka creva gde telo apsorbuje hranljive materije. Neapsorbovane hranjive materije prelaze na debelo crevo. Uz kombinaciju probiotičkih sojeva prisutnih u crevima, žuči i digestiranim komponentama hrane dolazi do žute (ili ponekad smeđe) stolice.

Stolica kremaste teksture i braon boje:
Ako beba ima kremastu teksturu sa žućkastom ili braonkastom bojom koja nekako podseća na maslac od kikirikija, verovatno hranite vaše dete dodatnim formulama.
Bebe koje se hrane formulom imaju ređe stolicu u odnosu na bebe koje doje. One takodje imaju tendenciju da imaju čvršću stolicu.
Njihova stolica takođe ima jači miris od mirisa isključivo dojenih beba ali ne miriše toliko snažno kao stolica kod onih koji jedu čvrstu hranu.
Zdrava stolica bebe ne miriše na isti način kao i stopica odraslih. U stvari, stolica dojenog deteta može mirisati čak i malo sladunjavo.
Napomena: Bebe koje su hranjene formulom imaju veću verovatnoću da imaju tvrđu stolicu od onih koja piju majčino mleko. U tom slučaju, beba je sklona zatvorima. Najbolja opcija je da posetite pedijatra radi uputstva. Obično ćete morati da ograničite ishranu bebe na samo mleko dok ne dođe do promena u stolici.
Comments