top of page

Novo idealno mesto za igru (1-3 god.)-Stolica za hranjenje bebe.



Dok vaše bebe sede u stolicama za hranjenje pravo je vreme da se fokusaraju na razne igre. 

U ovom postu se nalazi kombinacija aktivnosti koje možete primeniti u svakom trenutku i to sa stvarima koje se već nalaze u vašem okruženju. Opšta preporučena starost za ove aktivnosti je 12 meseci + . Imajte na umu da uz bilo koju samostalnu aktivnost, morate držati svoje dete pod budnim nadzorom, posebno ako se u nekoj od aktivnosti nalaze sitni predmeti.
 
Čvrsto verujem da bi aktivnosti senzorne igre trebalo započeti rano, a ove jednostavne aktivnosti finih motoričkih sposobnosti za malu decu su odlične i zaista pomaže u povećanju procesa kritičkog razmišljanja kroz koji prolazi vaš mališan.
 
Ove aktivnosti će pomoći vašem detetu da razvije koordinaciju ruku i oka, kontrolu prsta i pomoći detetu da nauči kako da manipuliše predmetima.

 
1. "Gulim voće."



Prava aktivnost za vreme užine. Dajte vašem detetu već načetu voćku i dopustite mu da je sam oguli. Koristite sezonsko voće. 

2. "Kutijom do igre."



Razvijanje koordinacije ruku i oka treba uvek da bude zabavno. Uzmite već iskorišćeni karton od jaja, flomastere i slamčice/ drvene štapiće. Kao što je prikazano na slici iznad, probušite kutiju i otvore obojite sa bojom po vašoj želji. Nakon toga obojite slamčice ili drvene štapiće istom bojom kao i otvore na kutiji. Pokažite vašem detetu kako da ubaci slamčicu ili drveni štapić u otvor od kutije. Nakon toga pomozite mu da spari boje. Npr: zelenu slamčicu u zeleni otvor Itd. Na kraju, pustite dete da se igra samo ali pod vašim nadzorom. 

3. "Spasilac."



Kao što je na slici prikazano, napunite pleh za mafine omiljenim igračkama vašeg deteta i zalepite preko njih lepljivu traku. Dete će početi da odlepljuje i "spašava“ svoje igračke. Povedite računa da igračke budu dovoljno velike zbog sigurnosti vašeg deteta. 

4.  "Gitarista".



Za razvoj finih motornih sposobnosti preporučujem ovu igricu. Uzmite lastike različitih boja i stavite ih preko kutije kao što je pokazano na slici. Pustite muziku sa svog telefona i pokažite detetu kako da svira. Dete će nakon nekog vremena početi da „svira“  u ritmu muzike. 

5. "Spasilac br.2"



Materijali potrebni za ovu aktivnost su kao i za prethodnu. Samo ovog puta u kutiju ili tanjir ubacite razne predmete. Pustite da dete s izvlači igračke iz kutije. Ovom aktivnošću podržavate kognitivni razvoj deteta i samim tim  podržavate proces kritičnog razmišljanja.

6. "Šta je to u mutilici?"



Dok vaše dete čeka obrok pravo je vreme da uzmite mutilicu i kroz nju provučete  tkanine raznih boja. Dete će pokušavati da izdvoji tkanine iz mešalice.

7. "Šta je to u kutiji?"



Cilj ove igre je isti kao i u prethodnoj aktivnosti. Rešavanje problema. Uzmite praznu kutiju, probušite rupice i kroz rupice provučite razne tkanine. Dok dete izvlači tkanine iz kutije pričajte mu o kojoj boji i tkanini je reč. Kod dece starije od godinu dana možete reći „daj mi žutu traku, gde je plava traka itd...“

8. "Odlepiću sve."



Uzmite lepljive trake koje na sebi sadrže razne boje i slike. Zalepite ih na stolicu za hranjenje tako što ćete jedan deo trake odlepiti od tla  i pokazati mu odakle da počne. Pustite dete da samo odlepi traku.

9. "Razglednica."



Pošto je i dalje rizično da se deca u ovom periodu igraju sa sitnim igračkama, kao što je prikazano na slici, uzmite sitne materijale i stavite ih u kesu ili zalepite kesu preko njih. Postarajte se da su materijali dobro zaštićeni. Možete staviti samo sitne loptice različitih boja i pustiti dete da ih prstićima ili kašikom pomera preko kese.

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page