Ishrana za bebe od 7 do 12 meseci.
- Msr Mejra Gusinac
- Apr 1, 2020
- 2 min read

Ishrana za bebe od 7 do 12 meseci.
Izmedju sedmog i dvanestog meseca započinje se dodatnom hranom. Nakon šestog meseca, bebina energija i gvožđe se povećavaju. Majčino mleko zadovoljava sve potrebe same bebe u prvih šest meseci međutim, možda će biti nedovoljan nakon šestog meseca. Majčino mleko treba nadopuniti dodatnom hranom bogatom energijom i gvožđem. Bebe, koje su navikle na dodatnu hranu, počinju jesti dobro kuvana jela bez začina, koja se u ovom periodu spremaju kod kuće. Tokom ovog perioda nastavlja se majčino mleko. Između 7-12 meseci bebe jedu ujutru, popodne, posle podne i uveče.
U ovom periodu, uz odobrenje lekara specijaliste, kao dodatna hrana mogu se započeti jogurti, voćni sokovi i pire, supe, žumance, meso i piletina.
Voćni pire su najčešće pogodni za užinu. Najvažnija tačka na koju treba obratiti pažnju jeste davati bebama sezonsko voće. Banana može da prouzrokuje zatvor kod bebe zato se ne preporučuje da se daje stalno.
Kašice od povrća treba davati počevši od 1-2 kafene kašike u vreme ručka i postepeno povećavati.
Kašice sa povrćem možete obogatiti sa krompirom, šargarepom, a zatim kasnije dodavati tikvice, zeleni pasulj i grašak. Prvo je potrebno započeti sa samo jednim povrćem. Nakon toga se mogu napraviti jednostavne kašice od povrća mešanjem tog povrća sa drugim. Budući da krompir može stvoriti zatvor kod bebe, potrebno je da ga pomešate sa drugim povrćem.
Obroci koji se daju bebi treba da se prilagode količini tako da je hranite 4-5 puta na dan. Nakon dojenja možete dodati samo jednu dodatnu hranu u jednom obroku.
Postoje pravila koja treba uzeti u obzir prilikom navikavanja beba na dodatnu hranu. To su:
.Gustına hrane koju dajete bebı treba bıtı prıkladna njenom razvoju.
.Dodatnu hranu treba započeti pojedinačno i davati je u malim količinama.
.Novi dodatak koji će se dati bebi trebali bi dati kada je beba gladna.
.Ako kod bebe postoji povraćanje, svrab i pogoršanje stolice nakon dopunske hrane, tu hranu ne treba davati.
.Ako nakon davanja dopunske hrane nema povraćanja, proliva i svraba, količinu dodatne hrane treba postepeno povećavati.
.Širok izbor hranljivih sastojaka ne treba biti odjednom uključen u obrok.
.Prvo treba dati novu hranu, a potom i hranu na koju se već beba navikla.
.Ako beba ne voli dodatnu hranu, prvo je treba pomešati sa hranom koju voli i ne treba je forsirati ako ne želi da jede. Nakon nekog vremena trebalo bi pauzirati i pokušati ponovo.
.Bebu treba naviknuti na različite ukuse poput slatkog, slanog i kiselog. Različite ukuse ne treba mešati što je više moguće. Hrana i tesčnost treba imati prirodni ukus bez dodavanja šećera.
.Dopunsku hranu treba davati bebi sa kašičicom i čašom, a flaša ne sme da se preferira.
.Svakodnevno treba pripremati dodatnu hranu. Kada se pripreme sok i pire, potrebno ih je konzumirati u roku od 2 sata, nikad ih ne treba ostaviti za kasnije.
.Hrana ne sme biti previše topla i hladna.
.Gustina hrane koja se daje trebala bi biti pogodna za probavni sistem.
Napomena: Informacije koje se pružaju na mom blogu su savetodavne i za posebne slučajeve vaše bebe trebali biste se posavetovati sa svojim stručnjakom.
Comments