Aktivnosti za razvoj šestomesečne bebe.
- Msr Mejra Gusinac
- Apr 2, 2020
- 2 min read

Razvoj šestomesečne bebe:
Beba može da sedi uz podršku. Kada počnete da zveckate sa ključevima ili zvečkom, gleda odakle dolazi izvor zvuka. Pokušava da dohvati igračke. U ovom periodu je normalno da se još uvek ne oslanja na tabane dok je držite u krilo. Dok leži, glavu ,ramena i gornji deo tela može podići dok se naslanja na ručice. Ukoliko se roditelji udalje od bebe ona može da počne da plače. Beba u ovom mesecu sve što može da drži u ruci stavlja u usta. Na osnovu Frojdove psihoanalitičke teorije razvoja, oralna faza koja traje tokom prve godine života govori o tome da je bebin libido u potpunosti skoncentrisan na zonu usta. Tako da vodite računa da predmeti koje dajete bebi budi čisti i sigurni.
Neke od aktivnosti za bebe u šestom mesecu su sledeće;
- Stavite bebu da leži na stomaku. Sedite ispred nje i igrajte se sa njom, pevajte joj pesme kako bi joj privukli pažnju. Ovako ćete ohrabriti bebu da počne da se kreće ka vama.
- Stavite bebu da leži na stomaku. Ohrabrujte je da podigne gornji deo tela. Stavite privezak za igračke na visinu koju beba može da vidi, otvorite ruke, odmaknite se malo, nazovite je da dodje do vas. Beba će pokušavati da se pomeri ili odgurne.
- Dajte bebi vlašicu koja je malo napunjena mlekom, stavite je u bebine obe ruke i dopustite joj da sama pije mleko. Dok hranite bebu ne udaljavajte se od nje.
- Čitajte knjige zajedno. Knjige trebaju imati debele stranice. Uzmite bebu u krilo i pustite je da okrene stranice. Na ovaj način se razvijaju fine motoričke veštine, mišići prstiju postaju jači i beba uči da koristi prste.
- Kad se beba igra sa svojim igračkama, počinje da proizvodi zvuk dok se sa nečim zanima. Jedna od aktivnosti za izgradnju inteligencije kod šestomesečnih beba jesu igračke koje ispuštaju različite zvuke. Bebe reaguju na zvuke, pokušavaju da ih imitiraju i slušaju ih pažljivo.
- S vremena na vreme vodite bebu na mesta na kojima se nalaze njeni vršnjaci i starija deca. Iako je prerano igrati se zajedno, vaša beba će početi da posmatra drugu decu i to će biti temelj za sticanje socijalnih veština.
Comments