top of page

Aktivnosti za podršku razvoja tromesečne bebe.



 
Razvoj tromesečne bebe: 

Smeje vam se dok razgovarate sa njom, počinje da ispituje ruke, pokreti ruku i nogu se povećavaju. Ovo su prvi znaci  bebine samospoznaje. Razlikuje glas bliskih ljudi kao što su majka i otac. Kada postane nemirna, plače, ali ako razgovarate sa njom nakon nekog vremena će da počne da vas sluša. Zvukove koje proizvodi liče na “a-gu”. Pomeranje pretmeta crvene boje u ulevo i udesno prati. Dok leži na stomaku ( pod nadzorom roditelja) može podignuti glavu i zadržati je u tom položaju do 1 minut. U trećem mesecu voli da je u uspravnom položaju i da se šeta okolo jer počinje da upoznaje svet oko sebe.

- U ovom mesecu beba može samostalno malo da uspravi glavu i ramena, držeći glavu nešto malo duže a njena pokretljivost je poboljšana. Zato zavežite igračku koju beba voli sa jedne strane njenog kreveta. Beba će se okrenuti na tu stranu i igrati se sa tom igračkom. Sledeći put  uradite isto to ali na drugu stranu kreveta. 
 
- U trećem mesecu beba više pomera ruke i noge i prati te pokrete. Zato možete staviti zvučne narukvice na njene zglobove kako bi beba duže pratila pokrete. 
 
- Stavite različite zvečke u bebinoj ruci. Ovo pomaže bebi da nauči da razlikuje zvukove. Možete kući sami napraviti žvečke. Na primer, uzmite 3 male plastične flašice ili bočice. Jednu napunite sitnim šećerom, drugu zrncima pirinča, treću sitnim kamenčićima itd... Naravno postarajte se da su bočice dobro zatvorene i čiste. 
 
- Kognitivni razvoj tromesečne bebe se brzo razvija. Jezički razvoj je takođe deo kognitivnog razvoja. U ovom periodu beba, osetljiva na zvukove, istovremeno počinje da stvara zvukove i reaguje slušanjem zvukova. Odgovarajte na zvuke koje vaša beba proizvodi, imitirajte ih... 
 
- Uzmite bebu u krilo. Najpre razgovarajte sa njom  a onda pomerite glavu udesno, a zatim levo. Beba će oponašati vaše pokrete.
 
- Da bi razvili osećaj poverenja i sugurnosti odratite jedan mali test. Dok je beba budna stavite je u krevetac, igrajte se jedno vreme sa njom i na par minuta izadjite iz njenog vidnog polja,ne pričajte. Usamljena beba počne da plače. Kada čujete bebu kako plače, pridjite joj i utešite je. Videći da je njena potreba shvaćena, beba će biti oduševljena i tako u isto vreme razvija osećaj poverenja.

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page