8 kreativnih načina za crtanje sa decom (1-3 god. )
- Msr Mejra Gusinac
- Apr 4, 2020
- 4 min read

Zašto je crtanje dobro za malu decu?
Crtanje je način na koji deca mogu učiniti mnoge važne stvari: preneti ideje, izraziti emociju, koristiti svoja čula, istražiti boju, istražiti proces i ishod. Crtanjem podržavate motorni, jezički, solijalno-emotivni i kognitivni razvoj deteta.
Crtanje takođe može pružiti odličnu priliku da se kroz razgovor povežete sa detetom. Razgovarajte sa decom o njihovim radovima dok crtaju ili nakon toga. Dok će se neka deca u potpunosti posvetiti crtanju i neće želeti da komuniciraju sa vama, druga će hteti da podele sa vama svoje misli i ideje. Za rodjitelje je važno da su svesni ovoga i ne pritiskati dete u ovom procesu. Najvažnije je provoditi kvalitetno vreme sa decom i pustiti ih da vam dočaraju njihov svet bojama i oblicima kojima oni žele.
Ukoliko želite, možete i sami u kući napraviti jestive i zdrave boje za decu. Za to vam je potrebno: 1 šolja brašna, 2 kašike soli, 1 i po šolja hladne vode, 1 i po šolja tople vode i 2 kašike jestive boje za kolače.
Pomešajte 1 šolju brašna sa dve kašike soli, zatim dodajte hladnu vodu i mešajte dok smesa ne bude glatka i bez grudvica. Nakon toga dodajte toplu vodu i stavite smesu na ringlu da poključa uz neprestano mešanje. Kada se smesa zgusne sklonite je sa ringle i ako je potrebno mušajte još malo ručno ili sa mikserom ukoliko ima grudvica, a zatim dodajte boju i dobro promešajte.
Ukoliko pravite više nijansi, predlažemo da pre dodavanja boje podelite smesu u nekoliko posudica koje možete zatvoriti radi praktičnosti i nakon toga dodajte različite boje. Nakon toga ostavite da boje malo odstoje i dodatno ih rashladite u frižideru. Pre upotrebe treba potresti flašicu da se boja ravnomerno rasporedi, a nakon crtanja ih čuvajte u frižideru da duže traju.
1. Crtanje u praznom dečijem bazenu.
Potrebni materijali: Bazenčić, prazni beli listovi, četkice i netoksične boje za decu koje su prirodne i jestive (ukoliko je vaše dete i dalje u fazi da sve sto uzme u ruke pojede).
Pustite laganu muziku i posmatrajte kako vaše dete crta.

2. Crtanje u praznoj kartonskoj kutiji.
Potrebni aterijali: kutija, netoksične boje za decu koje su prirodne i jestive (ukoliko je vaše dete i dalje u fazi da sve sto uzme u ruke pojede).
Pustite dete da crta samo. Naravno budite blizu njega zbog sigurnosti ali neka ova kutija bude mesto gde će se dete igrati samo i tako uplivati u svet mašte.

3. Umetnički studio u kadi za kupanje.
Pripremite vodene bojice, četkicu, lepljivu traku,3 a4 papira i 3 omiljenje igračke vašeg deteta.
Ispod svakog papira stavite po jednu igračku i pustite da vaše dete prenese na papir onakao kako on doživljava tu igračku. Poenta ove aktivnosti nije koliko dobro vaše dete oslika sliku već je jednostavno aktiviranje koordinacije očiju i ruku.

4. Slikanje autićima.
Potrebni materijali: velika kesa sa zatvaračem, odsečen komad lista, boje i automobili.
Da biste izvršili ovu aktivnost, jednostavno morate odlepiti neki papir, zabiti unutra kese, dodati malo boje, zatvoriti kesu (istovremeno ispuštajući vazduh iz kese), a zatim početi voziti automobile po kesi!
Kada završite, izvucite papir i imaćete prelepo remek-delo naslikano autićem!
* Imajte na umu da ako pustite da boja ostane na papiru predugo, papir će od prevelike vlažnosti početi da se raspada. Ova aktivnost će vam pružiti da razgovarate sa vašim mališanima o osnovnim bojama i kako ih mešati da bi se napravile druge boje. Ako vam dosade autići koristite prste, četkice, štapiće itd... Ovu aktivnost možete raditi i na podu i u stolici za bebe.

5. Slikanje cipelama.
Potrebni materijali: Boja, papirni tanjiri, stare cipelice vašeg deteta, vaše stare papuče itd., velika kesa i karton.
Zaštitite vaš parket jednom većom kesom i na nju zalepite veliki karton na kojem će vaše dete crtati. Dok crtate sa detetom pričajte o veličinama i oblicima cipela. Objasnite detetu kako su vaše cipele veće od njegovih, kako su njegove stare cipele manje u odnosu na cipele koje sada nosi itd..
Ovu aktivnost možete da uradite i sa vašim rukama. Uključujući u ovu aktivnost i ostatak porodice podržavate emotivni razvoj vašeg deteta i ljudi u njegovoj sredini. Deci ce biti jako zanimljivo da posmatraju oblike ruku oca,majke, sestre ili brata.

6. Slikanje sundjerom.
Potrebni materijali: Tempera boja koja se može prati , sunđer, štipaljke za veš, papir.
Ovo je tako lako pripremiti: Pokrijte sto papirom kako biste deci dali potpuno platno na kojem će se slikati (i naravno sto održali čistim). Sundjere isečite na četvrtine i na svaki stavite štipaljku za veš. Iscedite boje na kartonu i slikanje sundjerom može da počne.
Stavite deci primarne boje i pokažite im kako da proizvedu sekundarne. Takodje možete pokazati deci kako da naprave osnovne geometrijske oblike.

7. Slikenje pucketavim najlonom
Potrebni materijali: Tempere, veliki papir, lepljiva traka, pucketavi najlon, radio.
Zalepite pucketavi najlon na noge vašeg deteta. Neka vaše dete izabere boje kojima će obojiti tabane, pustite omiljenu muziku vašeg deteta i igra može da počne. Stanite pored deteta i igrajte zajedno za njim dok on skakuće po kartonu.

8. Slikanje na ledu.
Potrebni materijali: voda pomešana sa pola šolje sode bikarbone i zatim zamrznuta. (soda bikarbona pretvara vodu u super beo led) boja (u malim posudama) četke za farbanje i papirni ubrus (za čišćenje / brisanje leda).
Neka vaše dete koristi maštu i crta šta mu srce želi. Kada popunite prostor za crtanje jednostavno obrišite papirom i počnite ispočetka. Možete da crtate sve dok se led ne otopi.

Cilj ovih aktivnosti je igra jer deca najbolje uče kroz igru. Uživajte dok učite zajedno sa njima.
Comentarios