Spremite se za dojenje.
- Msr Mejra Gusinac
- Apr 7, 2020
- 2 min read

Pre nego što započne dojiti, buduća majka treba da se usko upozna sa grudima i pripremi se za dojenje. Dakle, šta treba učiniti da bi buduća majka bila spremna za dojenje?
Evo šta buduća majka treba da uradi da bi pripremila grudi za dojenje:
Tokom trudnoće zahvaljujući hormonima grudi se pripremaju i rastu za proizvodnju mleka. Proizvodnja mleka počinje posle porođaja, ali trajanje dojenja može varirati od žene do žene.
Pre početka dojenja, to jest u prenatalnom periodu, buduće majke treba da budu obaveštene o prednostima i tehnikama dojenja.
Da biste upoznali strukturu dojke trebata ih masirati. Meka masaža grudi olakšava trudnici da doji bebu i podstiče laktaciju i povećava količinu mleka. Takođe je vrlo važno svakodnevno pranje i čišćenje bradavica čistom vodom. Za čišćenje nema potrebe koristiti sapun ili gel za tuširanje jer kozmetika može osušiti bradavice.
Bradavice moraju biti uspravne tako da ih beba može lako obuhvatiti. Da bi ste ovo ostvarili, korisno je redovno primenjivati masažu dojki pre nego što počnete da dojite. Obuhvatite bradavice palcem i kažiprstom, lagano ih stiskajte. Ovo ponovite par puta.
Ako su vam bradavice okrenute prema unutra, one se mogu ispraviti aparatom koji možete kupiti u apotekama.
Tokom dojenja, bradavice izlučuju supstancu koja vlaži kožu i sprečava pojavu mikroba. Zbog toga nije neophodno koristiti bilo koju hidratantnu kremu dok dojite već uzmite malo majčinog mleka i utrljajte na bradavicu. Majčino mleko je takođe prirodni ovlaživač.
Ako grudnjak za dojenje uzimate pre porođaja, potrebno je osigurati da bude dovoljno velik i prikladan za grudi. Grudi rastu malo više nakon porodjaja jer se proizvodnja mleka povećava. Zatezanje grudnjaka može da blokira mlečne kanale i prouzrokuje infekciju.
Dok dojite, preferajte udobnu odeću koja se lako otvara na dumiće i ne steže grudi.
Prvi sati nakon porođaja su veoma važni zato dojenje treba započeti što pre.
U slučaju da je količina mleka mala, beba bi trebalo da nastavi dojiti. Što više beba sisa, to se proizvodi više mleka. Drugim rečima, količina mleka će se povećavati dok beba sisa.
Prvo iskustvo dojenja će možda biti neuspešno ali ne brinite se. Trudnica mora biti strpljiva tokom dojenja. Napetost i stres takođe su faktori koji utiču na količinu mleka.
Comments