top of page

Rana matematika ( Za uzrast od 3+)



Brojanje i prepoznavanje brojeva su veštine koje će  vaši mališani naučiti kroz igru. Što više razgovarate o brojevima i ukazujete na njih  u stvarnom životu, oni će biti radoznaliji. Baš kao što je izlaganje čitanju i knjigama važno, isti značaj se odnosi i na brojeve. Igrajte se “detektiva brojeva” i pokušajte prebrojati predmedete kad god imate priliku (hodanje po stepenicama, brojanje krekera za ručak, računanje koliko imate cipela itd). Ključno za računanje je učenje korespondencije jedan na jedan (upućivanje na svaku stavku i dodeljivanje broja). Dole navedene aktivnosti brojanja za mališane su sjajan uvod u matematiku i sigurna sam da ćete se sa njima dobro zabaviti!

1. Matematika sa gusenicom.


Na slici iznad prikazan je gotov proizvod medjutim ovo možete i sami da napravite. Uzmite 10 papira I na svakom od njih nacrtajte gusenicu kao na slici (trup gusenice neka sadrži 10 krugića).  Nakon toga dajte deci bojice u ruke I npr: za broj “jedan” obojite  prvi trup gusenice jednom bojom. Za broj “dva”, dva trupa sa dve različite boje itd… Nakon toga pripremite jednu kutijicu ili pribor gde ćete držati papire.Takod 'e dete ynati da kada yavr[i sa igrom stavi papire na mesto predvidjeno ya njih. Za kraj potrebni su vam pom pom loptice ( po mogućnosti veličine kao I trup gusenice). Na karticu za broj “jedan” pokažite detetu da treba da stavi samo jednu pom pom lopticu i to one boje kojom ste obojili trup gusenice itd…   
Za decu od 3+ godine ova aktivnost predstavlja temelj za učenje brojeva a za decu od 2+ godine temelj za sortiranje boja.

2. Zubići jednog dinosaurusa


Ova aktivnost je predvidjena za predškolski uzrast. Savijte  dva ružičasta papira na pola tako da izgledaju kao otvorena usta baš onako kako izgledaju usta dok nas stomatolog pregledava. Zatim nacrtajte nekoliko malih krugova oko ivica papira koji će služiti kao mesta za zube. Možete nacrtati puno krugova. Stavite nekoliko gumica ili pop pom loptica u neku kutijicu, uzmite kocku sa brojevima i spremni ste za igru! 
Ovu igru mogu da igraju i deca od 3+ godine ukoliko nacrtate malo  krugova na papiru. 
Da bi započeli igru, deca moraju da postave gumice ili pom pom loptice na svaki krug tako da svaki igrač krene sa punim ustima "zuba”.
Jednom kada su sva usta puna zuba, deca bacaju kockicu i moraju ukloniti onoliko zuba koliko ispadne na kockici a zatim vratiti ih u kutijicu.   Kako se bliži kraj igrice dete mora da dobije tačan broj na kockici kako bi završili igru. Na primer, ako su detetu preostala 3 zuba, treba da dobije broj 3 da bi završio igru. Za kraj ovu igricu igrajte zajedno sa detetom ili neka vaše dete igra sa drugom decom.

3. Brojevi sa pom pom lopticama.


Pripremite onoliko plastičnih čaša koliko brojeva želite da im predstavite tokom igre. Na dnu čaše zalepite broj. Dajte im pom pom loptice i instrukcije da u svaku času stave onoliko loptica koliko im na dnu čaše piše. Ukoliko radite sa decom uzrsta od 3+ dajte im prostije instrukcije pošto deca u tom uzrastu ne mogu da prepoznaju brojeve. Npr: "stavi jednu lopticu u čašu."


Sa decom predškolskog uzrasta možete malo složenije da igrate ovu igricu. Dajte deci slamčicu i tražite od njih da slamčicom pokupe loptice ( neka dete udahne kroz slamčicu i tako "vakumski" pokupi lopticu) i prenese ih u čašu. Isprva će im možda biti teško ali će se uz praksu navići.
Dok se vaše dete igra, učestvujte sa njim  u matematičkim diskusijama kao što su: 
Uporedite koja čaša ima više sadržaja a koja najmanje. Koliko je još loptica potrebno da čaša bude potpuna itd...
Možete dodati malo više uzbuđenja ovoj igri praveći je trkom. Uzmite tajmer i vidite koliko brzo vaše dete može napuniti čaše. Zatim ponovite aktivnost da biste videli da li on ili ona mogu to učiniti još brže sledeći put. Ako je pomeranje pom pom loptica sa slamčicom previše teško, pokušajte umesto njih koristiti velike štipaljke ili pincete. Ovim podržavate razvoj finih motoričnih sposobnosti.


4. Štipaljkama do brojeva.


Na ovoj slici je gotov materijal koji možete jednostavno napraviti sa vašim mališanima. Da li je to oblik dinosaurusa ili neke druge životinje, predmeta je na vašem detetu da odluči. Nacrtajte na parče papira par životinja ili predmete. Dajte detetu makaze za decu i secite oblike zajedno sa njim. Ovim ćete podržati razvoj prstića i koordinaciju oka i ruku. Nakon toga koristite ukrasnu rezalicu za papir ( ima u obliku zvezde,srca itd..) i izbušite unutrašnjost papira. Za“ broj jedan“ jednom, „broj dva“ dva put itd. Nakon toga dajte detetu male drvene štipaljke i tražite od njega da stavi na papir onoliko štipaljki koliko ima oblika na isečenom papiru.


5.Kutijom do brojeva.


Napravite zabavan resurs od kutije  za rano brojanje i sortiranje veština uz dodatnu korist za razvijanje fine motorike i rešavanja problema! Trajna privlačnost puštanja predmeta kroz rupe učiniće ovu igru omiljenom za mališane uzrasta od 3+ i deci predškolskog uzrasta.
 
Pomoću noža izrežite  proreze u podlogu kutije za cipele i napravite ih da odgovaraju veličini i širini svakog poklopca (njih možete uzeti sa iskorišćenih flaša). Zatim izrežite papire raznih boja i zalepite ih oko svake rupe na kutiji  i na poklopcima, kako bi pokazali detetu kojoj rupi poklopac  pripada. Na gore prikazanoj slici su koristili brojeve od 1 do 5 da bi bilo jednostavno, ali ovo se lako može proširiti i na veće  brojeve kako bi bilo složenije za decu većeg uzrasta. Igra je jednostavna, deca manjeg uzrasta će sortirati poklopce po bojama dok predškolci će sortirati poklopce na osnovu brojeva. Za broj jedan ima jedan poklopac, za broj dva, dva poklopca itd...

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page