top of page

Aktivnosti za decu predškolskog uzrasta. (Slova,Brojevi, Geometrijski Oblici)

Updated: Apr 19, 2020




1. Pre nego što dete nauči da čita reči na papiru, prvo mora da shvati kako se zvukovi spajaju i grade reči. Prvi korak u učenju čitanja je razumevanje na koji se način zvukovi spajaju i kako se ti zvuci pretvaraju u reč. Ova pojava se ove  "fonemska svest" i to je jedna od najvažnijih pojava u ranom detinjstvu. Fonemska svest ne samo da utiče na detetovu sposobnost čitanja, već ima uticaja na dete dok uči da piše i čita. Bez ove veštine detetu će biti teško da slova koja čuje prenese na papiru. Sledeća igrica kao i igre koje sadrže rimovanje u sebi i čitanje na glas pomoćiće vašem detetu da razvije fonemsku svest.  


Zgrabite neku plastičnu podlogu kao bazu , na  lepljivim papirićima napišite slova azbuke/abecede  i zalepite ih na plastičnu podlogu. Zatim prikupite igračke čija imena počinju na ispisana slova, dajte ih deci i tražite od njih da ih sortiraju na po zvuku prvog slova. Ova igra zahteva od vašeg deteta da prepozna prvobitni zvuk, to znači da će morati da izoluje prvi zvuk, prepoznati ga  a zatim taj zvuk uskladiti sa pravim slovom.
Ne zaboravite da ne žurite sa čitanjem. Čitanje je ogromna veština i za razvijanje su joj potrebne GODINE. Pre nego što dete počne da čita ono mora da stekne fonemsku svest jer je to je presudno za njihovo čitanje i pisanje.
 

2. Cilj ove igre je sparivanje istih oblika. 


 Uzmite beli karton i zalepite ga na zid ili vrata dečije sobe. Na kartonu možete nacrtati geometrijske oblike, slova, boje i brojeve . Nakon toga nacrtajte iste oblike kao što ste na kartonu i na samolepljive blokčiće ( na svakom papiru po jedan oblik). Ovu igricu možete igrati i sa decom uzrasta od 2+ godine. Iako deca u tom periodu ne znaju brojeve i slova znaju da razlikuju par osnovnih oblika. Tako da je to znanje dovoljno kako bi vaše dete vizuelno sparilo  dva ista oblika.  Za mladju decu počnite sa tri jednostavna geometrijska oblika ( krug, trougao i kocka). Za decu predškolskog uzrasta igra treba biti nešto izazovnija. Stavite brojeve od 1-10, slova njegovog imena, više geometrijskih oblika itd...
 
Da bi igra bila zabavnija, sakrijte po sobi samolepljive papire. Igrajte žmurke. Dete mora da pronadje papirić i spari ga sa istim oblikom na zidu.  :D Ovo je odlično i za mladju decu i za decu predškolskog uzrasta.


3. Učenje za stolom je deci u većini slučajeva dosadno. Pa čak i mi odrasli, ponekad želimo da što pre ustanemo sa naših radnih mesta i „razmrdamo“ ruke i noge. Zamislite onda tek kako je deci. Učenje treba biti zabavno, posebno za decu u predškolskom uzrastu i deci koja kreću u prvi razred. Za decu u ovom periodu je igra još uvek jako bitna. Zato dok je vaše dete u kući, pomozite mu da uči koristeći sva svoja čula. U ovoj sledećoj igri pokazaću vam kako možete utvrditi znanje slova deci koja su krenula u prvi razred pa čak i kako da uprostite ovu igru za decu koja se tek upoznaju sa slovima.




Igra je jednostavna- povežite ista slova. Zalepite karton-papir na zid ili na vrata dečije sobe. Za decu koja su već upoznata sa slovima možete ispisati azbuku/abecedu i sa gornje i sa donje strane kartona (naravno pomešajte redosled slova). Dajte detetu flomaster i pokažite mu kako da poveže slova, nakon toga pustite ga da sam povezuje. Budite pored deteta u slučaju da mu treba vaša pomoć ali se ne mešajte preterano jer će vam to dati tačnu sliku o tome koliko slova zna vaše dete; a i samo dete će videti koja su to slova koja on/ona znaju. Ako vidite da je detetu ova aktivnost laka onda ispišite na kartonu sa gornje strane  velika slova azbuke/abecede a sa donje mala slova azbuke/abecede. Ako dete u školi uči pisana slova ubacite i njih. Umesto slova možete ubaciti i brojeve, boje, geometrijske oblike....

Za mladju decu koja još uvek nisu upoznata sa slovima i brojevima ova igra može predtavljati uvod u slova i brojeve . I sa jedne i sa druge strane kartona možete napisati samo dva slova, prvo slovo imena i prvo slovo prezimena vašeg deteta i tražiti od nje/njega da ih poveže. Cilj ove igre za decu uzrasta od 4 godine nije da vam pokažu da li znaju ili ne slova, brojeve itd. već da nauče da povezuju dva ista oblika koja su u ovom slučaju slova ili brojevi. 

4. Kao stručnjak za razvoj dece jedan od mojih ciljeva u toku rada sa decom jeste da ukažem roditeljima na to da tokom učenja deca treba da izgrade vezu izmedju njih samih i predmeta koje uče ( slova, brojeva, boja, pisanja, računanja itd.) a ne samo da uče napamet i sa ravnih površina. Spoznavati svet svim čulima i spoznavati svet koristeći par čula nije isto. Evo još jedne igre koja će olakšati vašem detetu u procesu učenja.




Kako biste zaštitili parket ili tepih od vode stavite peškir na pod. Na peškiru sa jedne strane stavite plastičnu kutiju napunjenu vodom a sa druge plastični poslužavnik (koji više ne koristite). Ako nemate poslužavnik možete koristiti bilo koju površinu na kojoj možete pisati flomasterom. U plastičnoj kutiji ubacite magnetna, plastična slova a na plastičnoj površini ispišite azbuku/abecedu flomasterom. Da bi igra bila interesantnija dajte detetu malu cediljku za čaj u ruke i igra može da počne. Instrukcije su sledeće: dete će cediljkom „pecati“ slova u vodi i nakon toga prenosiće po jedno slovo na plastičnu površinu i staviće ga tamo gde mu je mesto. ( Npr: slovo A na slovo A itd.) 
A za decu od uzrasta od 3+ godine ova aktivnost će biti jednostavno spajanje oblika.Umesto slova možete koristiti i brojeve.


5. Za domino igru ste verovatno čuli, a da li znate kako da se igrate domino kockama sa decom predškolskog uzrasta? Toliko matematike u tako malim kockama. Pored toga što je igranje domino kockama zabavno ono je i jako korisno za predškolce. Ovom igrom ćete naučiti vaše dete da broji i da kasnije brzo prepozna skup brojeva bez pojedinačnog brojenja ( u ovom slučaju su to tačkice koje se nalaze na domino kockama ). 



Pored domino kocki , za ovu igru su vam potrebni samolepljivi blokčici i marker / flomaster. Na svakom samolepljivom papiru napišite po jedan broj (od 1 do 12).  Nakon toga zalepite papiriće na pod ili tepih. Na svakoj domino kocki nalaze se tačke. Kada dete prebroji tačke  na domino kocki neka je stavi pored broja koji predstavlja. (npr: Ako je skup tačkica 11, domino kocku stavite iznad papira na kojem je ispisan broj 11 itd.) Ovom igrom ćete omogućiti da vaše dete uči koristeći celo svoje telo. 
 

*Uz sve ove aktivnosti nadzor roditelja je obavezan!

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page