top of page

Aktivnosti za decu predškolskog uzrasta. ( Boje i brojevi)

Updated: Apr 16, 2020



1. Cilj ove aktivnosti je da se vaši mali umetnici igraju bojama i vremenom nauče primarne i sekundarne boje.


Kako biste zaštitili parkete od boje i vode uzmite lavor ili veću plastičnu kutiju i u nju  stavite tegle, špric i posudu za led koju verovatno imate u svom frižideru. Tegle napunite vodom i ubacite u svaku pojedinačno prehrambene boje po mogućstvu žutu, crvenu i plavu.  Sedite zajedno sa decom i predstavite im ove primarne (osnovne) boje. Pričajte o vašim omiljenim bojama, gde ste sve videli ove boje (npr: "gde ste do sada videli žutu boju?“), pitajte decu šta misle koje će boje dobiti mešanjem ovih boja, pustite ih da nagadjaju.  Nakon toga uzmite svi zajedno u ruke špric i počnite da prenosite boje u posudu za led, neka deca mešaju boje kako oni žele, nakon svake novonastale boje primetićete uzbudjenje kod dece dok posmatraju kako se boje mešaju i kako nastaju nove zato im objasnite koja je to novonastala boja u pitanju itd... Ovim ćete pored zabave i učenja boja, podržati i koordinaciju ruku i oka, korišćenjem šprica ćete podržati motorni razvoj i na kraju provešćete kvalitetno vreme sa vašom decom.


2.Da bi vaše dete igralo ovu igricu treba da ima razvijeno znanje o tome šta znači veće-manje, znanje o brojevima, da zna razliku izmedju izgubiti/ pobediti i da prati pravila igre. Ovo je sasvim jednostavna igra za koju su vam potrebne karte. Iako je na izgled igra jednostavna, za vaše mališe nije. 


Pravila igre su sledeća:
Iz špila izbacite džokere, damu, kralja i žandara, neka samo ostanu brojevi. Promešajte karte, presecite špil na pola, jedan deo špila dajte jednom a drugi drugom detetu. Ili ako se igrate samo vi sa detetom jedan deo špila uzmite vi a drugi dajte detetu. Kako bi se dete osećalo sigurno u sebe i kao  vaš "vredan protivnik"   dajte mu da on sam promeša karte, preseče ih i izabere sam deo špila koji želi. Igra može da počne.  U isto vreme izvučite po jednu kartu i uporedite brojeve. Cilj ove igre je razviti svest o uporedjivanju brojeva,  pitajte dete da li je njegova karta veća ili manje od vaše. Igrač sa većim brojem zadržava obe karte. Na kraju igre igrač sa većim brojem karti je pobednik. Po pravilima igre u slučaju da oba igrača izvuku isti broj treba da proglasite „RAT“. Medjutim ja lično ne volim da koristim u igri sa mladjom decom ovu reč pa bi vam preporučila da koristite neku drugu. Ja inače u ovoj igri koristim ime deteta sa kojim se igram ili ime njegove/njene omiljene igračke, kućnog ljubimca itd... A sada da se vratim na dva ista broja... Nakon što ste izvukli dva ista broja pravila igre su sledeća: izaberite još po tri karte iz preostalog špila i ne otkrivajte ih još uvek. Vi izaberite jednu kartu od tri koje će vaše dete da pokaže i on/ona neka izabere jednu kartu od vaše tri koju ćete vi da pokažete. Ko bude imao kartu sa većim brojem kupi svih deset karti.  Ovom igrom učite dete da čeka svoj red, prati pravila igre i naravno utvrdjujete znanje brojeva.


3. Evo još jedne brze igrice sortiranja sa kartama koja izlaže decu brojevima i koja će im pokazati vezu izmedju brojeva i količine. Slaganje ili razvrstavanje je jedna od bitnih veština koju želimo da naučimo malu decu zato je ova igra idealna za decu uzrasta 3+. 



Za ovu brzu igru su vam potrebne karte i dva papira u boji ( crveni i crni). Ako nemate papir u boji, dajte detetu dva prazna bela lista i crvenu i crnu bojicu. Kada dete oboji papire u crveno i crno uzmite karte i stavite ih ispred deteta. Pokažite detetu kako da razvrsta karte crvene boje na crveni papir i karte crne boje na crni papir. Tokom igre dete se susreće sa različitim brojevima, oblicima koji se nalaze na kartama zato dok se igrate sa detetom pričajte mu o kojem broju, boji ili obliku je reč. Nemojte očekivati da će dete nakon igre naučiti brojeve ili oblike ali sigurno očekujte da su se negde u mozgu vašeg deteta stvorile prve slike brojeva i oblika. ;) 


4. Deca i nauka idu zajedno. Deca su stvorena da budu mali naučnici, uostalom zar nije omiljena reč svakog deteta (iznad 2.5 + godine) "zašto?". Vaši mališani imaju prirodnu radoznalost zato nema razloga da ih ne izlažemo nauci. Toliko je brzih i bezazalenih eksperimenata koje možete uraditi sa vašim detetom. Jedan do njih je sledeći:



Unutar praznog lavora ili veće plastične kutije stavite činiju punu vode. Sa desne strane lavora ili veće plastične kutije zalepite papir na kojem piše „potonuće“ a na drugoj strani lavora „ plutaće“. Nakon toga dajte detetu praznu koficu ili kutiju u ruke i krenite sa njim do njegove sobe da izaberete igračke koje ćete testirati. Pošto ste izabrali igračke vaš mali eksperiment može da počne. Uzmite po jednu igračku i pre nego što je ubacite u vodu razgovarajte o njenim osobinama. Ako vaše dete ima tri godine opišite mu igračku ili je zajedno opisujte, dok decu koja imaju iznad tri godine pustite da  sami opišu igračku. Nakon toga možete da postavite pitanje tipa “Šta misliš, da li će ova igračka da potone ili ne? Zašto misliš da će da pluta?“. Razgovarajte bar na kratko vreme o tome šta će se desiti sa igračkama...nakon toga precite detetu da ubaci igračku u vodu i pustite ga da posmatra šta se dešava sa igračkom. Nakon toga mu postavite pitanje  „Da li je potonula ili pluta?“. Ako vam dete ne odgovori vi recite umesto njega... „Vidi, igračka pluta“ jer se sa ovim rečima dete možda po prvi put susreće. Onu igračku koja potone neka stavi u lavor na mesto gde piše “potonuće“ ,isto tako i za onu koja ostane da pluta stavite na mesto gde piše „plutaće“. 
*Uz sve ove aktivnosti nadzor roditelja je obavezan!

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page