Prvi dan škole! Vodič za roditelje.
- Msr Mejra Gusinac
- Apr 9, 2020
- 3 min read

1. Zašto deca imaju poteškoće kada po prvi put krenu u školu?
Škola je novi životni prostor za svako dete. Sedeti na jednom mestu u novom prostoru 40 minuta, skoncetrisati se, sedeti u klupi, stajati u red, novi neobični predmeti puni izazova, kontinuirano učenje, domaći zadaci itd. Navikavanje na sve ovo nije lako za svako dete i može potrajati.
Uzmite u obzir da se dete koje danas po prvi put polazi u školu do juče igralo igrica u predškolskom. Ukoliko zabranite igru deci ( koja je još uvek važna za njih u ovom uzrastu) i čekate da se odjednom prilagode novonastaloj situaciji možete dovesti do toga da se deci dosadi škola, pa čak i da ne vole da idu u školu.
2. Zašto polazak u školu toliko plaši vaše dete?
Polazak u školu za dete predstavlja novo iskustvo i zahteva prilagođavanje na nove situacije na koje nisu naviknuti. U ovom procesu se u detetovoj glavi javljaju različita pitanja:
Šta ako se izgubim u školi?
Šta ću učiniti ako ne pronađem učionicu?
Šta ako ne mogu pronaći toalet?
Šta ako me napusti moja porodica i ne dođu na vreme da me pokupe iz škole?
Šta ću ako me deca u razredu povrede?
Šta ću učiniti ako u razredu nemam prijatelja i sedim sam?
Da li se nešto loše dogodilo mojoj majci i bratu kod kuće dok sam bio u školi?
Da bi ovaj proces navikavanja prošao bez stresa otvoreno odgovorite na sva pitanja koje vam dete postavi. Tim ćete smanjiti anksioznost deteta.
3.Kako razgovarati sa detetom koje će naredne nedelje krenuti pop rvi put u školu?
Pričajte detetu o vašim pozitivnim i zabavnim iskustvima u školi. Na ovaj način pomažete detetu da se opusti i stekne pozitivnu sliku o školi. Objasnite detetu kako će provodite vreme dok je u školi i šta treba da radi tokom časa. Ako je moguće pre početka škole, posetite je unapred. Upoznajte učitelja sa detetom. Idite zajedno sa detetom u kupovinu školskog pribora i dopustite mu da izabere neke stvari sam. Kao npr: boju sveske, olovke itd. Recite detetu tačno vreme kada će da krene u školu i vreme kada će izaći iz škole kao i da ćete u to vreme biti u školi da ga uzmete. Objasnite detetu pravila ponašanja u školi. Možda će vama neka pravila zvučati smešno ali je bitno da ih prihvatite kako bi ih vaše dete prihvatilo, u suprotnom ako dete vidi da vi ne dajete dovoljno značaja tim pravilima dete ih neće slediti. Možete detetu mirno objasniti koje će se sve navike promeniti kada počne da ide u školu kao na primer: moraće da se budi u odredjeno vreme, sprema školsku torbu, radi domaće itd. Preterana zabrinutost i objašnjenje može otežati proces prilagodjavanja.
4.Šta raditi/o čemu pričati sa detetom nakon školskog dana?
Nakon povratka iz škole dopustite detetu da se odmori nakon toga možete razgovarati o onome što je radio u školi. Ne postavljajte pitanja koja će povećati anksioznost kod deteta kao npr: “Da li ti je bilo dosadno u školi? Da te je neko povredio? Slušaj, reći ću te učitelju ako se svađaš sa bratom itd."
Pomozite detetu da stvori naviku pripremanja školske torbe i odeću za sledeći dan tako ćete smanjiti jutarnju žurbu. Postarajte se da vam dete spava na vreme i da uzima dovoljno sna.
5.Dete ne želi da priča sa vama o dešavanjima u školi iako ste vi otvoreni za priču. Šta je razlog?
Postoji mogućnost da ćete kritikovati, odbijati ili se ljutiti na ono što ima da kaže. Možda postoji nekoliko razloga, kao što je osećaj da će ga ono što će vam reći osramotiti, pomisao da ćete kriviti njega. Da se vaše dete ne bi ovako osećalo izgradite poverenje i dajte mu do znanja da ćete ga saslušati. Poštujte privatan život vašeg deteta. Setite se da se i vama dešavaju neke stvari koje nekad ne želite da podelite sa najbližima i ne želite da drugi znaju šta vas muči. To isto važi i za vaše dete. Imajte na umu da ne postoji odredjena metoda kojom bi naterali vaše dete vam priča. Prihvatite svoje dete takvo kakvo je. Bitno je da date do znanja detetu da ste uvek tu za nju/njega.
Kommentare