top of page

Kako opremiti sobu za bebe?

Updated: Apr 10, 2020



 
Dok čekate dolazak vaše bebe, pripremanje sobe je jedan od najuzbudljivih trenutaka. Istraživanja na ovu temu uglavnom daju slične sugestije: soba sa prozorom okrenutim prema severu, za zdravo okruženje ukoliko je moguće parket ili laminat koji nije pokriven tepihom, prostrani zidovi itd. ... U ovom članku pokušaću da podelim sa vama neke važne savete, gledajući dizajn dečije sobe iz nešto drugačije perspektive. Moj cilj je da vam pomognem da stvorite okruženja u kojima možete doprineti razvoju vaše dece, odgajati zdravu, samostalnu i decu sigurnu u sebe.
 
Roditelji uvek pokušavaju da pruže najbolje za svoju decu, medjutim nesvesno, roditelji zapravo rade „najbolje za sebe“. Biraju boje koje oni vole, postavljaju police po sopstvenoj veličini, uzimaju svaku igračku koju vide i koja im svidja, organizuju sobu po svojoj meri-... itd.  Pre nego počnemo, ukoliko želite uradite jedan mali test, čisto da vidite o čemu se radi. 
 
1- Da li je vešalica ormara (ili tačnije cev na kojoj kačite vešalice) na koju je obešena odeća vašeg deteta podešena u skladu sa vašom visinom ili visinom vašeg deteta?
 
2- (Pitanje za roditelje čija su deca u ranom razvoju (0-6 godina) Ukoliko vaše dete ima prostor za igru da li veličina prostora omogućava da se dete slobodno kreće?
 
3- Da li vaše dete može lako doći do polica u svojoj sobi?
 
4- Da li su detetove igračke pomešane  i razbacane po celoj sobi?
 
5- Da li vaši ormari imaju vrata i da li se lako otvaraju?
 
6- (Pitanje za roditelje čija su deca stara izmedju 3-6 godina) Da li vaše dete može samo od sebe da legne u svom krevetu i da sam pospremi krevet?
 
Mislim da ste razumeli o čemu se radi. U toku rada sa roditeljima često čujem odgovor na prvo pitanje na koje mnogi roditelji kažu: "Da, zapravo je prilagođen našoj visini." To će biti soba u kojoj će vaše mini dete provesti najviše vremena na putu od  novorodjenja do detinjstva, pa čak i mladosti. Ispravan raspored sobe vaše dece igra veliku ulogu u njihovom razvoju. U stvari, ne samo dečija soba već i  dnevni boravak i druge sobe u vašem domu.
 
U ovom članku ću objasniti kakve aranžmane možete da napravite u dečjim sobama, kao i kako sa sitnim promenama u ostalim delovima kuće, možete stvoriti pravo „spremno okruženje“ za svoju decu.
 
Prvo, objasniću šta mislim pod pravim aranžmanom.
 
· Prostor u kojem se nalazi dete mora biti siguran i prilagođen deci,
· Nameštaj koji se koristi i način na koji je uređen treba da podržava razvojni period deteta,
· Izbor igračaka i materijala i način na koji su organizovani trebaju doprineti razvoju vašeg deteta u različitim oblastima.
 
 
Kako pripremiti sobu za bebe?
 







Naš glavni cilj je da uredimo sigurnu sobu koja se lako čisti bez nepotrebnih predmeta. Pre svega, sobe koje ne primaju dovoljno sunčeve svetlosti i  vazduha nisu pogodne za zdravlje bebe.
 
Treba dati prednost proizvodu koji minimizira prašinu i koji se lako čisti. Preferira se pod od punog drveta ili laminata. Kao što svi znamo, tepisi više nisu pogodni zbog svoje sposobnosti zadržavanja prašine i mikroorganizama. Ali ukoliko se ipak odlučite za tu opciju koristite kratke staze.
 
Boje na vodenoj bazi bez mirisa bi trebalo da se koriste pri bojanju zidova. U izboru boja treba odabrati pastelne nijanse koje ne umaraju oči.
 
Raspored zavesa zavisi od roditelja, tako da ukoliko se vaše dete nalazi u sobi koja prima previše sunčeve svetlosti rasporedite zavese kako bi kontrolisali jačinu svetlosti. 
 
Umesto da odaberete jedno i snažno osvetljenje, možete koristiti par lampica na zidu kako bi atmosfera u sobi bila prijatnija.  Bebe nemaju strah od mraka. Međutim, one ne mogu lagodno spavati u veoma svetloj sobi a  vama, roditeljima će biti teško kontrolisati  bebu u vrlo mračnoj sobi.  Moj savet je da ostavite veoma slab izvor svetlosti tokom noći, to će vam olakšati kretanje a vašoj bebi siguran san.
 
Činjenica je da je nameštaj napravljen od drveta zdrav. Ipak, treba dati prednost nameštaju koji koristi netoksične boje. Na nameštaju ne bi trebalo biti oštrih ivica i trebalo bi osigurati da su drške na krevecu toliko uske da detetova glava ne može da prodje izmedju njih,  tako ćete sprečiti da se detetova glava zaglavi medju šipkama. Imajte na umu veličinu i potrebe svoje sobe i izbegavajte prenatrpanost stvarima.
 
U odabiru dušeka ne treba preferirati  previše tvrd ili mekan krevet jer će umoriti vašu bebu. Lateks dušeci ili polu-ortopedski dušeci napravljeni od antibakterijskog prirodnog kaučuka pogodni su za bebe.
 
 
NAJZNAČAJNIJA DEKORACIJA: SIGURNOSNI MERE


U sobama gde se nalaze bebe, u početku ne bi trebalo da pravite policu sa knjigama jer su knjige pune prašine. Ukoliko imate policu sa knjigama redovno ih čistite.

Predmete kao što su dodatni prekrivači, jastuci ne treba ostavljati u bebinom krevetu, za pokrivanje bebe naravno koristite samo one koji su pogodni za godišnje doba u kojem se nalazite (ćebe, prekrivač) . Kada pokrivate bebu prekrivač zategnite sa obe strane.

Puštati umirujuću muziku pred spavanje može olakšati uspavljivanje bebe. Imati radio je zaista od velike pomoći. 

Igračke i stvari koji su “Dlakavi” takođe treba izbegavati u sobi.

Zaštitni poklopac treba da bude pričvršćen na sve utičnice u kući. 





Svi električni kablovi ili kablovi bilo kog uređaja postavljenog u kući treba da budu sakriveni ili van dohvata bebe.

Svi prozori trebaju osigurani. 

Ivice radijatori zaštitite gumom. 

U  kućama sa dva ili više sprata postaviti iznad i ispod stepenica dečija vrata.






Predmete na koje se beba može popeti ( kauč, krevetac, stolica) ne traba da budu u blizini prozora.

Brave na vratima koje dete može zaključati trebalo bi ukloniti ako je moguće.

Fioke u kojima držite oštre predmete, hemikalije i sl. zaštitite.






ความคิดเห็น


Post: Blog2_Post
bottom of page