Da li se dijeta može držati tokom dojenja?
- Msr Mejra Gusinac
- Apr 7, 2020
- 2 min read

Nakon porodjaja sve majke žele da se što pre oslobode viška kilograma. U stvari, ako ne dođe do natprosečnog povećanja telesne težine (10-12 kg je prosečna težina) tokom trudnoće, moguće je osloboditi se porođajne težine na kraju prvih 6 meseci samo ukoliko se posveti dovoljno pažnje na uravnoteženu ishranu i konzumiranje tečnosti tokom dojenja.
“Mogu li držati dijetu tokom dojenja?”- Medjutim pravo pitanje koje treba da se postavi je u stvari “ Da li dijeta tokom dojenja utiče na kvalitet mleka?”
Tokom dojenja majka treba da bude veoma pažljiva u svojoj ishrani:
U tom periodu majci je potrebna dodatna energija. Pored dnevne potrebe za energijom, treba dodati i prosečno 500 kcal (kalorija).
Unošenje manje količine kalorija nego što je potrebno štetno je i za zdravlje majke i može izazvati smanjenje količine mleka.
Za proizvodnju mleka, dojilja treba da unosi puno tečnosti i uzima više proteina, energije i vitamina.
11 stvari koje trebate uzeti u obzir prilikom dijete tokom dojenja:
1. Prvo, ne treba žuriti sa gubljenjem viška kilograma u ovom procesu, a niskokalorične dijete za brzo mršavljenje treba izbegavati.
2. U ovom periodu dojilja se treba hraniti na zdrav i uravnotežen način bez smanjenja unošenja vitamina, minerala i hranljivih materija.
3. Ako je majka tokom trudnoće dobila između 9-12 kg, trebalo bi da ima za cilj da izgubi između 1/2 i 1 kg mesečno. Ako je majka tokom trudnoće dobila više kilograma, mesečno ne može izgubiti više od 2 kilograma. Mršavljenje veće od 2 kilograma nezgodno je za majku koja doji.
4. Lagana vežba i hodanje mogu se izvesti uz dozvolu lekara. Ovo ne samo da pomaže budućoj majci da se oseća dobro, već i da joj telo bude zdravije.
5. Dijeta siromašna ugljenim hidratima i proteinima smanjuje majčino mleko. Zato hranu koja je bogata proteinima i kalcijumom, poput mleka, sira, jogurta, jaja, treba jesti redovno.
6. Trebate jesti često a u malim količinama. “Jesti za dvoje” je mit.
7. Trebate voditi računa o zdravim užinama.
8. Izbegavajte preteranu masnu i slatku hranu. Potreba za desertom treba da se obezbedi preko voća jer je to najzdraviji način.
9. Trebate unositi najmanje 2,5-3 litre vode dnevno. Konzumiranje 200-250 ml vode nakon svakog dojenja takođe je efikasno za kontrolu apetita.
10. Majka koja tokom dojenja konzumira dovoljno tečnosti, dobro se hrani i izbegava prekomernu masnu i slatku hranu može izgubiti kilažu koju je dobila tokom trudnoće.
11. Ako majka uprkos svemu ovome ima poteškoća s gubitkom težine, može potražiti pomoć stručnjaka.
Comments